27 Nisan 2020

Geçmişte aldığımız cep telefonlarında en fazla aranan şeyler alınan telefonun sorunsuz olarak arama yapması ve mesaj atması olarak yeterliydi. Fakat bulunduğumuz çağda akıllı telefonlarıdan beklentilerimiz tamamen değişim gösterdi ve artık kamera kalitesi, batarya süresi vb. gibi birçok özellikle yer alıyor. Bu özelliklerden çoğu kullanıcılar açısından büyük bir değer arz ediyor ve bununla birlikte teknoloji severler artık bir akıllı telefon alırken birden çok özelliğe bakarak alıyor. Şayet siz de akıllı telefon alımı yaparken dikkat edilmesi gereken özellikleri öğrenmek istiyorsanız listemize bir göz atmanız da fayda vardır.

Batarya performansı
En modern akıllı telefonların en önemli sorunlarından biri, pil sürelerinin yetersiz olması olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum, cihazların içine zaman zaman yerleştirilen büyük pil kapasiteleri ile giderilmek istense de, genel anlamda amiral gemi modelleri açısından bile bu var olan sorun akıllı telefonlarda devam ediyor ve kullanıcıların kafasında soru işaretleri meydana getiriyor.

Hızlı şarj teknolojisi
Saydığımız sebeplerin neden olduğu sorunlarda hızlı şarj teknolojisi ön plandaki yerini alıyor. Batarya kapasitesi çok fazla olan akıllı cihazların az olması, kullanıcıları genel anlamda hızlı şarj performansı iyi derecede olan modellere yönlendiriyor. Hızlı şarj teknolojisi, kısa zamanda telefonların şarj olmasını sağlar ve bu da laf yerindeyse hayat kurtarıyor.

Kamera performansı
Bir akıllı cihaz satın alırken en fazla önem verdiğimiz özelliklerin en önemli özelliklerin başında kamera geliyor. Hem ana kamera olarak hem de selfie kameraları bizler açısından oldukça büyük önem arz ediyor. Bununla beraber artık akıllı cihazların arkasında dörtlü kamera seçenekleri sık sık karşımıza çıkıyor. Sosyal medyaları bu denli sık kullanmış günlerde kamera performansı oldukça önemli ve en önemli özelliklerin başında gelen bir  özelliktir.

Tasarım çizgisi
Teknoloji sevdalıları açısından büyük bir önem arz eden bir başka özellik ise tasarım şeklidir. Artık kişiler eski moda olan tasarım yapılarına sahip cihazları satın almıyor.

İşlemci performansı
Birçok kullanıcı için ise akıllı telefonların oyun performansı oldukça önemli bir özelliktir. Bu durumun nedeni ise akıllı telefonun içinde yer alan ve gücünü almış olduğu yonga setinin öne çıkmasıdır. Şayet yetersiz bir işlemciye sahip cihaz, zorlayıcı oyunları oynama konusunda güç duruma düşürmektedir.

RAM kapasitesi
RAM kapasitesi akıllı cihazlarda dikkat edilen bir başka özelliktir. Cihazın hızlı bir biçimde hareket etmesi için ve donma, kasma gibi sorunların yaşanmaması için RAM kapasitesi oldukça önemli bir kriter olmaktadır. Özellikle de Android telefonlar için ne kadar RAM iyi olursa cihaz o kadar iyi diyebiliriz.

Dahili depolama alanı
Bu kısım cihazın kullanım amacınıza bağlı olarak daha önemli ya da daha az önemli olan bir kısmıdır. Şayet çok miktarda fotoğraf ve video çeken, bu fotoğraf ve videoları saklamaya yarayan hafıza ya da bunun yanında çok büyük uygulama indirip oyun yüklemeyi seven bir kişi iseniz, depolama alanınızın milyarı en az 128 GB olması gerekir. İhtiyaç oranına göre de bu alan 256 ya da 512 GB’a kadar da çıkarılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X
%d blogcu bunu beğendi: