23 Nisan 2020

Geçtiğimiz dönemlerde ortaya atılan bir iddia ile Apple firmasında ortalık karıştı. Bahsi geçen iddiaya göre Apple firmasının iPhone ve iPad modellerinin içerisinde yer alan Mail uygulamasına ait içeriklerde son derecede tehlike arz eden bir açığın bulunduğu tespit edildi. Konuyla ilgili olarak henüz sessizliğini koruyan Apple firması, açığın var olduğunu kabul etmiş durumda ve şu ana kadar net bir açıklama yapılmış değil. Apple Cihazlarında Tehlikeli Açık

Apple Açık Olduğunu Kabullendi! iPhone Mail Uygulamasında Büyük Tehlike Var!

Apple şirketi tarafından da doğru olduğu kabullenilen duruma göre iPhone ve iPad cihazlarda yer alan Mail uygulamasının içerisinde tehlike arz eden bir açık var. Bu açığın sebep olduğu tehlike yüzünden bilgisayar korsanları mail adreslerine müdahale etme şansı elde ediyor. Bununla beraber bu açıktan yararlanarak akıllı telefonlardan veya tabletler üzerinden bahsi geçen cihazlara tam olarak erişim yapmaları mümkün olmasa da yine de cihazlar için tehlikeli bir durum ortaya çıkarıyor.

Apple Şirketi Konu İle İlgili Ciddi Çalışmalar Yapıyor

Apple şirketinin çalışanları bu konu üzerinde ciddi şekilde çalıştıklarını, yeni çıkacak olan güncelleme ile beraber bu açığın tamamıyla kapatılacak olması dile getiriyor. Konuyla ilgili olarak diğer bir söylemde ise ileriki günlerde yayınlanması beklenen iOS 13.4.5 güncellemesi ile beraber bu konuda var olan açık tamamen ortadan kalkmış olacak. Öyle ki bu güncelleme aktif hale gelene kadar tehlikeli olmasından dolayı iPhone veya iPad cihazlarında yer alan Mail uygulamasını pasif tutarak kullanmamak güvenlik açısından daha da yararlı olacak bir durumdur.

Apple Cihazlarında Tehlikeli Açık

Dikkatli Olmakta Büyük Fayda Var

Diğer bir yandan bahsi geçen açığın kullanımı, bu cihazlara gönderilen bir mail yardımı ile gerçekleştiği dile getiriliyor. Bu durumda da kendisine gelmiş olan e-postaları açıp çok daha dikkatli bir şekilde davranmanızı öneriyoruz. Yazımızda tekrar ettiğimiz şekilde de son derece dikkatli olun. Aksi takdirde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu konuda açık ile akılı cihazınızın tam kontrolü mümkün olmaz. Ama yine de e-posta hesabınızda yer alan bilgilerin saldırı yapan tarafın eline geçmesi büyük ve güçlü bir ihtimal olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X
%d blogcu bunu beğendi: