3 Mayıs 2020

2020 yılının ilk çeyreğini tamamladık. Bu 4 ayda 5G destekli akıllı telefon piyasası nasıl şekillendi? Meraklıları için detaylar haberimizin devamında… Strategy Analytics raporu açıkladı. Yılın ilk aylarında en çok 5G telefon satabilen üretici firmalar belli oldu..

Kullanıcısına yüksek hızlı internet imkanı sunan 5G teknolojisi bazı ülkelerde kullanılmaya başlandı bile. Araştırmalara göre, önümüzdeki 5 yıl içinde dünya üzerindeki bağlantıların 5’te 1’i 5G üzerinden yapılacak. Buna göre dev teknoloji markaları 5G destekli akıllı telefon modellerini üretiyor ve bu modeller hızla piyasaya sürülüyor.

5G Destekli Akıllı Telefonlarda En Çok Satanlar

Strategy Analytics tarafından yayınlanan rapora göre, 2020 yılının başından itibaren bu ana kadar en çok satan 5G telefonların %67,6’sı Samsung ve Huawei üreticilerine ait. İlk 4 ay içinde toplamda 24 milyon adet 5G’li telefon satıldı. 24 küsur milyon cihazın 8,3 milyonu Samsung’a ait. 8 milyon civarında Huawei marka telefon satıldı. Bu iki lider marka birbiriyle yarış halindeydi. Çin ve Kore menşeili firmalar, teknolojik ve elektronik cihazlarda piyasanın en başarılı iki ismiydi.

Samsung’un özellikle Galaxy S10 5G akıllı telefonu çok sattı. Satış rakamları rekora ulaştı. Huawei ise Çin’deki satış payını Google uygulamalarına gelen yasakla birlikte patlattı. Analizlere bakılırsa, bu iki şirket rakiplerine devasa bir fark atarak 5G pazarının lideri oldu.

Bu yıl en çok satan diğer 5G telefon üreticileri ise şu şekilde açıklandı:

Vivo – 2,9 milyon adet

Xiaomi – 2,5 milyon adet

Oppo – 1,2 milyon adet

Bu arada Oppo Reno serisinin hemen ardından, geçtiğimiz gün yeni Oppo Find X2 modelinin lansmanını Türkiye’de yaptı. Telefonun Türkiye satış fiyatı ve özellikleri açıklandı. Konuyla ilgili yeni haberimize göz atarak Oppo serisinin fiyatı, artıları-eksileri ve tüm gelişmeleri öğrenebilirsiniz…

İnternet, telekomünikasyon ve haberleşme dünyasının en dinamik gelişmesi olan 5G teknolojisini bu yıldan itibaren sıkça duyacağız. 2025’te ise 5G kullanmayan cihaz kalmayacak gibi görünüyor. 5G teknolojisi için yeni yeni çözümler ortaya çıkarken, 5G akıllı telefonların da artık daha uygun bir fiyatla satışa çıkması bekleniyor…

5G Telefon Fiyatları

Şu an piyasada 300 dolardan daha az fiyatlara satılan 5G destekli telefonlar var. Bu fiyatların önümüzdeki dönemde daha da düşmesi bekleniyor. 5G’li telefonların ucuzlaması için MediaTek, Huawei ve Qualcomm’un geliştirdiği giriş seviyesi 5G işlemcilerin olması şart.

Huawei Mate X

Samsung Galaxy S10 5G

LG V50 THINQ

Xiaomi Mi Mix 3

Motorola Z3

Samsung Galaxy Fold

Huawei Mate 20 X 5G

Oppo Reno 5G

OnePlus 7

Nokia 10

Alcatel 7 5G

Energizer Power Max P8100S

Sony 5G

Pahalıdan Ucuza Bazı Modellerin Fiyatları

Huawei P40 Pro – 11.999 TL

Oppo Find X2 – 9.999 TL

Xiaomi Mi 10 – 8.499 TL

Xiaomi Mi Mix 3 – 4.499 TL

Markaya ve özelliklere göre fiyatlar bu şekilde değişiyor. Şu an dediğimiz gibi en pahalı modeller en çok satış yapan ve kullanıcısına en çok özellik sunan markalara ait. Bunlar da Huawei, Samsung ve daha sonra Oppo ile Xiaomi serileri oldu.

Bazı modellerin henüz Türkiye’ye satışı yok. Bu yıl sonuna kadar hatta en geç sonbaharda tanıttığımız telefonların bir kısmı ülkemizde satışa sunulacaktır. Kur üzerinden son fiyatları yeni dönemde sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X
%d blogcu bunu beğendi: