23 Nisan 2020

Yabancı bir araştırma ekibi, ortaya müthiş bir iddia attı. Ekibe göre, elektronik cihazlardaki ısıyı elektriğe dönüştürecek bir yol var! Teknik adamlar bir hidrojel geliştirdi, bu hidrojel sayesinde elektronik cihazlarda bulunan bileşenlerden ortaya çıkan ısıdan elektrik enerjisi üretilebilecek! Detaylar haberin devamında…

Hidrojel İlk Kez Cep Telefonlarında Denendi!

Bahsedilen yeni madde hidrojel, ilk olarak cep telefonlarında test edildi. Telefon pilinin sıcaklığı kullanılan hidrojel sayesinde 20 santigrat derece düşürüldü. Hepimiz gün içinde bilgisayar, telefon, tablet, şarj cihazı ve bilimum elektronik cihazları kullanıyoruz. Bu cihazların kısa süre içinde ısınmaya başladığına şahit oluyoruz. Cihazların aşırı ısınması hem performansını hem de kullanım ömrünü azaltır. Hatta haberlerde gördüğümüz gibi, maalesef cihazın patlamasına, yangına ve kullanıcının yaralanmasına, ölümüne bile yol açabiliyor.

Bilgisayarda kullanılan soğutucu fanlar bir noktada yetersiz kalmaya başladı. Bu sebeple teknoloji üreticileri yeni çözümler aramaya başladı. Elektronik cihazların aşırı ısınmasını önlemek için farklı teknolojiler geliştiriliyordu. Şu anda cihaz bileşenlerinden açığa çıkan ısıyı elektrik enerjisine dönüştürme üzerine kafa yoruluyor. Çalışmalar hız kazanırken hidrojel çözümü ilaç gibi geldi…

Bu Teknolojiyi Kim Buldu?

Asyalı teknik ekibin buluşu olan hidrojelin telif hakları Xuejiao Hu, Kang Liu, Jun Chen ve meslektaşlarına ait. Bir taşla iki kuş birden vuran bu ekip, hem elektronik cihazlardaki aşırı ısınmayı önleyecek hem de bu ısıyı elektrik enerjisine dönüştürecek olan sistemi geliştirdi. Termogalvanik Hidrojel adı verilen çalışma hız kazandı ve bugün somut bir sonuç elde edildiği açıklandı.

Bugüne dek hidrojelle ilgili benzer çalışmalar bir sonuç vermemişti. Spesifik iyonlar ve sudan oluşan poliakrilamid yapıdan meydana gelen yeni hidrojel yapısı sayesinde hedefe ulaşıldı. Hidrojelin ısınması sonucunda içerisinde bulunan iyonlardan ferrisiyanid ve ferrosiyanitin elektrotlar aktarıldı ve böylece elektrik üretimi başladı.

Bu süreçte hidrojeldeki su buharlaşıyor ve sistemin soğumasına yardımcı oluyor. Buharlaşan hidrojel havadaki suyu tekrar emerek kendini yeniliyor. Bilim adamları yeni hidrojel tekniğini cep telefonu üzerinde test etti. Cep telefonu bataryasının ısısı tam 20 derece düşürüldü ve telefonda ortaya çıkarılan ısının bir kısmı bu teknikle birlikte elektriğe dönüştürüldü.

Cihazın ısısının düşmesi performansının da artmasını sağladı. Elektronik cihazların bileşenlerinin düşük sıcaklıklarda çalışması, cihazın performansının artmasına yardımcı olmakla beraber, cihazın daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Aşırı ısıdan kaynaklanan sorunlar bu şekilde engellenebilir.

Elektronik Alanda Yeni Çalışmalar Devam Ediyor…

Yine bilim insanlarınca ortaya atılan bir başka çalışma var. Bu da, mikrodalgalardan pil geliştirmek! Mikrodalga ısısı kullanılarak düşük maliyetli bir pil teknolojisi geliştirildi. Böylece hem yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji elde edilecek, hem de geri dönüşümde önemli bir yol kat edilecek…

Fizik ve kimya alanındaki bu yenilikler son hızıyla devam ediyor. Bilim adamları geleceği düşünüp birtakım dengeleri öngörerek, cihazların daha uzun ömürlü olmasını ve uzun vadede çevreye de kullanıcıya da daha faydalı bir hale gelmesini hedefledi.

Doç. Dr. Vilas Pol, “polietilen tereftalatı, disodyum tereftalata dönüştürmek için ultra hızlı bir mikrodalga ışıma işlemi kullanıyoruz” açıklamasını yaptı. Yeni piller mikrodalgadan üretilecek ve daha düşük maliyetli olacak. Böylece çok pahalıya satılan dev cihazların pil ve bataryalarını hesaplı bir şekilde satın almak mümkün olacak.

Lityum-iyon teknolojisi hem taşınabilir elektronikte hem de elektrikli otomobil pazarında hakim olacak. Daha yüksek performans ve daha düşük maliyet içinse yeni buluşun adı sodyum-iyon pil. Üstelik bunu başarmak için özel bir malzemeye gerek yok. Ev tipi bir mikrodalga kullanılarak bu teknoloji elde edilebilecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X
%d blogcu bunu beğendi: