video konferans uygulamaları
23 Nisan 2020

Korona salgını nedeniyle tüm dünya evinde güvende kalmayı tercih ederken, en başarılı video konferans uygulamaları imdada yetişti. Evden çıkmadan da günlük işlerimizi ve ofis görevlerimizi video chat programları sayesinde yapabiliyoruz. Peki bu konuda en iyi uygulamalar hangileri?

Video Konferans Uygulamaları

Google Chat

Teknoloji ve bilişim devi Google, önümüzdeki Eylül ayına kadar gelişmiş görüntülü sohbet özelliklerini ücretsiz hale getirdi. Arama motoru devi geçen ay Google Meet’in premium özelliklerini tüm G Suite müşterilerine ücretsiz sunmaya başlamıştı. 1 Temmuz’da sona ermesi planlanan Google video chat özelliği, Covid-19 sebebiyle evden kesintisiz iletişimin sürdürülmesi amacıyla daha uzun bir süre aktif kalacak.

Google Meet adlı telekonferans aracını dünya çapında günde 2 milyondan fazla kullanıcı keşfetti. Aile, arkadaşlar ve iş ortakları ile evden yapılan görüşmelerdeki artış bunun sebebi. Google Hangouts uygulamasıyla online video konferansı yapan kullanıcı sayısı giderek artıyor. Böylece özellikle çalışanlar kesintisiz bir şekilde işlerini sürdürebiliyor.

Zoom

Zoom uygulamasıyla onlarca kişi aynı anda görüntülü konuşma yapabilirken, bu deneyimi artıracak 13 özellik ve kısa yol kullanıcılara duyuruldu. 49 kişiye kadar aynı ekrana girebilen kullanıcılarla uzun uzun sohbet edilebiliyor. Görüşmeler kaydedilebiliyor, özel filtreler ve plus özellikler uygulamada yer alıyor.

Skype

Anlık chat programı Skype yıllardır kullandığımız bir uygulama. Bu dönemde aynı zamanda görüntülü sohbetlerin de uğrak noktası oldu. Kişiler sekmesinden dilediğimiz kişileri seçip toplantıya katılımlarını sağlayabiliyoruz. Sesli ve görüntülü konferans aramalarında başı çeken araçlardan biri haline geldi. 10 kişiye kadar ücretsiz grup video görüşmeleri yapılabilir.

Viber

Viber Android uygulamasından kişileri seçerek grubumuza eklediğimiz kişilerle aynı anda görüntülü konuşma yapabiliriz. Aradığımız kişiler cevap verdiğinde video konferansı başlıyor ve bu hizmet de ücretsiz. Viber de en iyi video konferans uygulamaları arasında görülüyor.

Facebook Messenger

2016 yılından beri Facebook Messenger uygulamasında konferans özelliği aktifti. PC ve mobil cihazlardan Messenger uygulaması yoluyla dilediğimiz kişilerle video konferans görüşmesi yapabiliyoruz. Hem İOS hem de Android için kullanımda olan görüntülü konuşma uygulaması da halk arasında yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Microsoft Teams

Zoom’dan sonra çoğunluğun en beğendiği video konferans uygulaması Microsoft’a ait. İş ortaklarının daha sık tercih ettiği Teams ile çevrimiçi toplantılar pratik bir şekilde yapılıyor. İstediğimiz yerde, güvenli ve akıllı toplantılar düzenleyebiliyoruz. 10.000 kişiye kadar canlı etkinliklere açık.

WhatsApp

Web ve mobil üzerinden yine gün içinde sıkça kullandığımız uygulamalardan biri de WhatsApp. Ücretsiz bu serviste görüntülü konferans konuşmasının sınırı 4 kişi. Kendimizden başka 3 kişiyi daha ekranımıza dahil edebiliriz. Virüs sebebiyle bu sınırlama 8 kişiye çıkarılırken ayrıca 21 yeni sticker eklendi.

Instagram

Instagram da salgın nedeniyle yeni görüntülü arama özelliğini tanıttı. Direct kutusundaki video sohbet tuşuna basarak birden fazla kişiyi görüntülü sohbetimize dahil edebiliyoruz. Önerilen içerikleri görmek, kaydedilen ve beğenilen gönderilere aynı anda bakabilmek mümkün.

WeChat

Android uyumlu WeChat uygulamasını açıp grup kurarak görüntülü sohbetlerimizi sürdürebiliyoruz. Aynı anda birden fazla kişiyle grup sohbetine katılabiliriz. Tamamen ücretsiz olan uygulamada mesaj, resim, ses ve video paylaşılabilir. Oyunlar ve konum paylaşımı gibi ekstra özellikler mevcuttur.

FaceTime

En iyi video konferans uygulamalarında yine büyük bir çoğunluk tarafından tercih edilen bir platformu tanıtacağız. Facetime ünlülerin sıkça başvurduğu bir görüntülü konuşma uygulaması. Grup FaceTime üzerinden 32 kişiyle aynı anda görüşme yapılabiliyor. Anlık konuşma yapılan kişinin görüntüsü büyüdüğü için sözün kimde olduğunu sürekli takip etmemiz kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X
%d blogcu bunu beğendi: