25 Nisan 2020

Arama kaydı yapma bilindiği gibi birçok ülkede yasak olsa da, sorun oluşturmayan ülkelerde kullanılıyor. Bazı telefon firmaları ve yazılımcı şirketleri bu özelliği kullanıcılara açık yapsa da, Android cihazlar için arama kaydı yapma işlemi standart bir hale gelebilir. Android cihazlara eğer bu özellik eklenirse birçok insan bu durumdan kaygı duyuyor. Fakat Google, bu özelliği eklersen güvenliğin tamamen kontrol altında olacağını akıllı cihaz kullanıcılarına duyurdu. İzinsiz olarak kimse karşı taraf ile konuşurken arama kaydı yapamayacak.

Google Play’da Yer Alan Diğer Ek Uygulamalardan Farklı Olacak

Telefon konuşmalarını kaydetmek için Google Play Store üzerinden ek uygulamalar indirmek ya da Meizu, Huawei gibi akıllı cihaz markalarının direkt olarak kayıt özelliği sunan cihazlarından birine sahip olmak gerekiyor. Cihazlara indirilen uygulamalar güven konusunda tereddüt ettirse de bu başlı başına bir sorun olabilir. Google 2020 yılının başlarında yeni bir arama özelliği getirmek için çalıştığını duyurdu. Her ne kadar biraz tepki çeken bir çalışma olsa da aslında gerekli güvenlik önlemleri alınmadan böyle bir özelliğin eklenmesi de söz konusu olmaz.

Android Cihazlar Arama Kaydı Yapabilecek

Google, böyle bir durumu nasıl aktif yapar! Diye düşünenler olabilir. Var olan diğer arama kaydetme uygulamalarına oranla daha fazla şeffaf bir biçimde olması beklenen bu özellik ile karşı tarafa kayıt yapıldığına dair bildirim gitmesiyle çalışacak. Bununla beraber bahsettiğimiz ek uygulamalara benzer bir durum olmayacak. Böylece gizli bir şekilde arama kaydı yapılamayacak. Arama kaydetme özelliği bu aşamada güvenlik konusunu aşmışa benziyor. Ayrıca ses kaydı yapılan kişiye konuşma esnasında mevcut aramanın kayıt altında olduğu sesli bir mesaj yoluyla da iletilecek. Eğer ki kayıt durursa veya durdurma olursa aynı şekilde bir bildirim ile karşı tarafa bildirilecek. artık konuşmanın kayıt altında olmadığını öğrenmiş oluyor.

Yeni Özelliğin Ekleneceği Sürüm Belli Oldu

Arama kaydı özelliğin ekleneceği Android cihazların Android 9 ve üstü sürümde olan cihazlar olacağının altı çiziliyor. Google bu konu hakkında destek sayfası üzerinden kısa süreli olarak paylaşılan arama kaydı özelliği hemen kaldırıldı. Fakat dikkatli olarak inceleyen kullanıcılar bu özelliği gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X
%d blogcu bunu beğendi: